Dekada Gierka

07.01.2020

Dokumenty Duszpasterstwa Ludzi Pracy trafiły do archiwum

Zdjęcia, zapiski i pamiątki związane z działalnością szczecińskiego Duszpasterstwa Ludzi Pracy przekazał do Archiwum Państwowego w Szczecinie opozycjonista z czasów PRL Michał Achramowicz. Wśród materiałów są także te dotyczące strajku, który wybuchł m.in. w porcie w 1988 r.

"Dokumenty te mogą być źródłem do dziejów opozycji w latach 80., jak również do dziejów katolików świeckich – osób, które działając w Kościele katolickim, angażowały się nie tylko w działalność opozycyjną, ale też kościelną, jak msze za ojczyznę czy pielgrzymki" – powiedział w rozmowie z PAP dyrektor Archiwum Państwowego w Szczecinie Krzysztof Kowalczyk. Zaznaczył, że wśród materiałów znajdują się także dokumenty dotyczące działalności "Solidarności" w Zarządzie Morskich Portów Szczecin i Świnoujście, w tym mało znanego w Polsce strajku z 1988 r., w którym uczestniczyło kilka szczecińskich zakładów pracy.

"Osoby zaangażowane w Duszpasterstwo Ludzi Pracy, były uczestnikami, a często też liderami w tym strajku" – przypomniał Kowalczyk.

Materiały gromadził i zabezpieczał przez lata opozycjonista i działacz "Solidarności" Michał Achramowicz. Znalazły się wśród nich zapiski, odręczne notatki, proporczyki, znaczki drugoobiegowe, plakaty i zaproszenia. "Ciekawostką są pieczątki komitetu strajkowego ze szczecińskiego zarządu portów, wykonane z drewna" – powiedziała Joanna Glatz z Archiwum Państwowego. Dodała, że większość dokumentów została opisana, dzięki czemu opracowującym je archiwistom łatwiej będzie umiejscowić je w czasie.

Dużą część zbiorów stanowią fotografie – zarówno dokumentujące działalność duszpasterstwa, m.in. podczas pielgrzymek związanych z nim osób, jak i ukazujące Szczecin podczas strajku 1988 r.

Duszpasterstwo Ludzi Pracy utworzyli w 1984 r. działacze opozycji antykomunistycznej przy parafii pw. św. Stanisława Kostki w Szczecinie. Rok później zmieniono nazwę na Duszpasterstwo Ludzi Pracy im. ks. Jerzego Popiełuszki. W grudniu ub.r. do Archiwum Państwowego w Szczecinie przekazano sztandar duszpasterstwa.

Pierwsze Duszpasterstwa Ludzi Pracy powstały w 1973 r. Były strukturami kościelnymi, faktycznie posiadającymi charakter stowarzyszeń. Ich celem było wzmocnienie moralne i rozwój duchowy pracujących, a także pobudzenie ich do aktywności w życiu zawodowym i społecznym. Rozkwit ich struktur nastąpił w okresie stanu wojennego i delegalizacji "Solidarności".

W latach 80. szczecińskie Duszpasterstwo Ludzi Pracy im. ks. Jerzego Popiełuszki skupiało ok. 100 osób.(PAP)

autorka: Elżbieta Bielecka

emb/ pat/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL