Polska po 1989 roku

11.01.2020 aktualizacja 12.01.2020

Nagrody Benemerenti m.in. dla Dowództwa Garnizonu Warszawa

Dowództwo Garnizonu Warszawa, Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych, Narodowe Centrum Cyberprzestrzeni oraz Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa – to laureaci nagród Benemerenti przyznawanych przez Ordynariat Polowy Wojska Polskiego.

Uroczysta gala wręczenia nagród odbyła się w sobotę w Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie.

Kapituła uhonorowała Dowództwo Garnizonu Warszawa za "owocną współpracę z najważniejszymi organizacjami państwowymi i zagranicznymi, za działalność służącą kształtowaniu patriotycznych postaw żołnierzy, a także organizowanie uroczystości państwowych, wojskowych i patriotyczno-religijnych zgodnie z ceremoniałem wojskowym".

CZYTAJ TAKŻE

Biskup polowy Wojska Polskiego gen. bryg. Józef Guzdek podkreślił w laudacji, że Dowództwo Garnizonu Warszawa "z wielką dbałością pielęgnuje tradycje oręża polskiego". Dodał, że przykładem jest ekspozycja w Sali Tradycji, która pełni rolę skarbnicy historii i dziedzictwa jednostek wojskowych DGW.

Centrum Przygotowania do Misji Zagranicznych zostało uhonorowane za "profesjonalne przygotowanie polskich żołnierzy i pracowników wojskowych do misji zagranicznych, za organizowanie Międzynarodowych Kursów Obserwatorów Wojskowych oraz za kultywowanie tradycji Polskich Kontyngentów Woskowych".

Bp Guzdek podkreślił, że przez 30 lat Centrum przekazało wiedzę i doświadczenie tysiącom żołnierzy i pracowników resortu obrony, którzy służyli i służą na rzecz pokoju w wielu krajach świata.

Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni zostało nagrodzone za "działania na rzecz bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni, za służbę na rzecz obronności kraju oraz troskę o nieustanne podnoszenie kwalifikacji". Z kolei Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa została uhonorowana za "stałą troskę o zapewnienie bezpieczeństwa na morzu, za ofiarną służbę ratowania życia ludzkiego na morzu, za wytrwałe i pełne zaangażowania poszukiwania zaginionych, za profesjonalne zwalczanie zagrożeń i zanieczyszczeń środowiska morskiego".

Laureaci otrzymali dyplomy i szklane statuetki, które przedstawiają warszawską Katedrę Polową Wojska Polskiego, oraz medale Milito pro Christo (Walczę dla Chrystusa), przyznawane za "dawanie świadectwa i zabieganie o to, aby duch chrystusowy przemieniał duszę narodu oraz kształtował postawy społeczne ludzi polskiej ziemi". Medalami tymi odznaczono 21 osób, m.in. generałów, oficerów i osoby świeckie. Sobotniej uroczystości towarzyszyły noworoczny koncert kolęd w wykonaniu reprezentacyjnego zespołu artystycznego Wojska Polskiego.

W uroczystościach uczestniczyli m.in. metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, szef Sztabu Generalnego WP gen. Rajmund Tomasz Andrzejczak, rektor komendant Wojskowej Akademii Technicznej gen. bryg. prof. Tadeusz Szczurek, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk oraz przedstawiciele władz stolicy. Odczytano też listy od premiera Mateusza Morawieckiego i szefa MON Mariusza Błaszczaka.

Nagrody Benemerenti ("Dobrze Zasłużonym") Ordynariat Polowy Wojska Polskiego przyznaje od 1995 roku osobom i instytucjom, które dają świadectwo najwyższych wartości, jakimi w życiu jednostki i społeczeństwa są prawda i sprawiedliwość. Natomiast w 2001 r. biskup polowy Sławoj Leszek Głódź ustanowił medal Ordynariatu Polowego Milito pro Christo, przyznawany osobom, które się zasłużyły dla duszpasterstwa wojskowego.(PAP)

Autor: Stanisław Karnacewicz

skz/ wus/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL