II wojna światowa

17.01.2020

Wiktor Jerofiejew: Rosja nic nie zyska atakami na Polskę w sprawie historii

Wiktor Jerofiejew. Fot. PAP/P. Kula Wiktor Jerofiejew. Fot. PAP/P. Kula

Rosja nie zyska na atakowaniu Polski w sprawie historii, bo Warszawa nie zrezygnuje ze swego stanowiska, a wypominanie Polsce drażliwych aspektów jej historii może mieć konsekwencje dla samej Rosji – wskazuje pisarz Wiktor Jerofiejew w artykule o rocznicy 17 stycznia.

Polacy odnoszą się "niejednoznacznie" do 17 stycznia 1945 roku i "można to zrozumieć" - pisze Jerofiejew w komentarzu dla rosyjskiej redakcji Deutsche Welle, opublikowanym w piątek. Tłumaczy w nim polski punkt widzenia tych wydarzeń, który - jak dodaje - "z radzieckiego, a teraz i putinowskiego punktu widzenia jest rażącą niewdzięcznością".

CZYTAJ TAKŻE

"17 stycznia 1945 roku stolica Polski była rzeczywiście wyzwolona z rąk wojsk hitlerowskich", ale do Warszawy wkroczyli "pseudowyzwoliciele", jako że "w rezultacie Polska do 1989 roku została pozbawiona pełnowartościowej suwerenności państwowej" - wskazuje pisarz.

Przypomina, że "z polskiego punktu widzenia totalitaryzm narodowo-socjalistyczny i według modelu sowieckiego są zjawiskami identycznymi" i Polskę dotknęły "masowe represje z obu stron". Pakt Ribbentrop-Mołotow, "który zadecydował o czwartym w historii rozbiorze Polski, był dla polskiej państwowości śmiertelny" - pisze Jerofiejew.

Jednakże, jak zauważa, obecne "raptowne zaostrzenie" stosunków między Polską i Rosją jest związane z koniunkturą polityczną. Władimir Putin "kilkakrotnie jesienią powracał do polskiej historii", jednak w jego wypowiedziach o przedwojennym polskim ambasadorze Józefie Lipskim nie chodziło o osobę samego Lipskiego. Zdaniem Jerofiejewa "to właśnie Polska przeszkadza teraz rosyjskiemu prezydentowi w +resecie+ relacji z Europą na swoją korzyść".

CZYTAJ TAKŻE

Autor wskazuje, że osłabł obecnie opór krajów UE przeciwko polityce Rosji, podając przykłady Francji, Włoch i Niemiec. Dodaje, że "nawet w Ameryce (prezydent Donald) Trump także na swój sposób wysyła sygnały o chęci nawiązania stosunków z Moskwą". Na Ukrainie prezydent Wołodymyr Zełenski szuka kontaktów z Putinem w celu rozwiązania kwestii Donbasu i w tym kontekście "rozmiękczenie stanowiska Zachodu staje się jeśli nie usprawiedliwione, to zrozumiałe". Tylko Polska i kraje bałtyckie - pisze Jerofiejew - "nie chcą iść na kompromis polityczny". Polacy nie wierzą zapewnieniom Kremla, że nowy Związek Radziecki jest niemożliwy, bowiem z własnego doświadczenia wiedzą, że władze Rosji przyjęły zasadę, by "nigdy się do niczego nie przyznawać" - pisze Jerofiejew.

"Atak na Polskę niczego Rosji nie da. Polska nauczyła się Rosji przeciwstawiać" i dobrze ją zna - ocenia pisarz. Zauważa, że również Polska "ma swoje grzechy historyczne", jednak dotykanie "polskich bolesnych miejsc" może mieć konsekwencje dla Rosji. W Polsce "niewątpliwie istniał antysemityzm", ale na początku lat 50. XX wieku w ZSRR stalinowska walka z kosmopolityzmem "przerodziła się w otwarty antysemityzm" i była to "prawdziwa katastrofa" - przypomina autor.

Tak więc, jego zdaniem, "więcej kłopotów niż pożytku" może wyniknąć z zakładania, że "Zachód wywrze presję na Polskę i zmusi ją do łagodniejszej postawy wobec Kremla" i grania w tym celu na antysemityzmie. Jest to też bezsensowne: "szybciej zmieni się Rosja, niż Polska ulegnie i przestanie obstawać przy swoim" - konkluduje Jerofiejew.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

awl/ ndz/ mal/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL