Średniowiecze

29.11.2019

Podpisano umowę dot. pomnika upamiętniającego udział Litwinów w bitwie pod Grunwaldem

Obraz Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”. Fot. PAP/Reprodukcja Obraz Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”. Fot. PAP/Reprodukcja

Ambasador Litwy Eduardas Borisovas i dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem Szymon Drej podpisali w piątek umowę na ustawienie na Polach Grunwaldu pomnika upamiętniającego udział w bitwie z 1410 roku wojsk litewskich. Zapowiedziano, że w ceremonii jego odsłonięcia wezmą udział prezydenci obu krajów.

"O budowę tego pomnika zabiegała społeczność litewska, m.in. Związek Litewskiej Szlachty i Klub Oficerów w Wilnie" - powiedział ambasador Borisovas. Dodał, że na budowę pomnika zbierano publiczne składki.

"Pod Grunwaldem zaczęło się braterstwo broni naszych narodów, wspólna wiktoria grunwaldzka utrwaliła sojusz między nami" - powiedział dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem. Dodał, że w związku z rolą Litwy w bitwie z 1410 roku planuje, by w nowym muzeum, które powstaje pod grunwaldem cała wystawa stała była przetłumaczona na język litewski.

CZYTAJ TAKŻE

Odsłonięcie pomnika poświęconego Litwinom i ich roli w bitwie z 1410 roku odbędzie się podczas przyszłorocznej inscenizacji Bitwy pod Grunwaldem. Ambasador Borisovas przyznał, że podczas ostatniego pobytu w Wilnie prezydent Andrzej Duda zaprosił do Polski prezydenta Litwy Gitanasa Nauseda. "Spodziewamy się obecności obu prezydentów na tych uroczystościach" - przyznał ambasador Borisovas.

Pomnik upamiętniający rolę Litwy w bitwie pod Grunwaldem zostanie ustawiony w pobliżu tzw. pomnika krakowskiego na Wzgórzu Pomnikowym w Grunwaldzie. Będzie to dwumetrowy głaz, na którym zostaną umieszczone informacje m.in. "o wspólnym zwycięstwie" w językach polskim i litewskim. W centralnej części głazu zostanie wykuty wizerunek Pogoni.

Jak podaje Muzeum Bitwy pod Grunwaldem, w bitwie z 1410 roku oddziały dowodzone przez księcia Witolda składały się z 40 chorągwi. Należały do nich również oddziały ruskie, żmudzkie i oddział tatarski, a także wojska Republiki Nowogrodu. Wojska Witolda stały na prawym skrzydle wojsk Jagiełły, w rejonie Stębarka. Jako pierwsze uderzyły one na artylerię i piechotę krzyżacką. W czasie bitwy wojska Witolda zostały zmuszone do odwrotu, który według Długosza przerodził się w ucieczkę. "Zgodnie z poglądami współczesnych historyków mógł to być jednak równie dobrze manewr pozorowanego odwrotu na wzór taktyk wschodnich. Krzyżacy ruszyli za nimi w pościg, przekonani o rychłym zwycięstwie nad całą armią. Doszło do rozproszenia zarówno ścigających Krzyżaków, jak i Litwinów" - napisał Drej na stronie internetowej Muzeum Bitwy pod Grunwaldem.

Obecnie na Polach Grunwaldu jest budowany nowy gmach muzeum poświęconego bitwie z 1410 roku. (PAP)

Autorka: Joanna Kiewisz-Wojciechowska

jwo/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL