Kultura i sztuka po 1989 roku

07.10.2019

Poznańska Akademia Muzyczna zapowiada rok koncertów z okazji swojego 100-lecia

Pod wspólnym tytułem „Nasi mistrzowie i ich sztuka” poznańska Akademia Muzyczna zorganizuje trwający rok cykl koncertów z okazji jubileuszu 100-lecia powstania uczelni. Seria wydarzeń kulturalnych rozpocznie się 16 października wraz z nowym rokiem akademickim.

Rektor Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu dr hab. Halina Lorkowska, podkreśliła na poniedziałkowej konferencji prasowej, że obchody jubileuszu mają pokazać „odmłodzenie uczelni”.

„Nie chcemy być stulatką klasyczną, tylko bardzo młodą stulatką, która chce pięknie wejść w ten rok” - powiedziała Lorkowska.

Rektor dodała, że cykl koncertów „Nasi mistrzowie i ich sztuka” ma pokazać dorobek muzyków związanych z uczelnią. Obchody stulecia Akademii Muzycznej w Poznaniu zostaną zainaugurowane wraz z rozpoczęciem nowego roku akademickiego 16 października.

„Obchody zainaugurujemy koncertem +Krzesimir Dębski i jego muzyka+. Jest to nasze wejście w ten rok jubileuszu i pierwszy projekt naszego mistrza, bo przypominam prof. Krzesimir Dębski jest profesorem uczelnianym, pracuje ze studentami kierunku jazz, gdzie uczy kompozycji i aranżacji jazzowej” – powiedziała.

W programie koncertu jest m.in. „Bogurodzica” w wersji śpiewanej w Katedrze Gnieźnieńskiej na początku XIX w., w opracowaniu Krzesimira Dębskiego, a także prawykonania utworów „Polonez d-moll” na orkiestrę oraz „Koncert na gitarę i orkiestrę”, przygotowane specjalnie na 100-lecie poznańskiej Akademii.

Do pracy nad jubileuszowym cyklem zaproszono zarówno instrumentalistów, teoretyków, kompozytorów jak i dyrygentów. „Powstały utwory poświęcone uczelni, które będą wykonywane w naszej Auli Nova” – dodała rektor. Oprócz dużych koncertów symfonicznych w planach Akademii są również wydarzenia kameralne, spotkania teatralne i warsztaty. Lorkowska szczególnie poleciła koncert „Smyczkowy Parnas”, który odbędzie się 24 lutego. Zostanie na nim zaprezentowana smyczkowa serenada Piotra Czajkowskiego.

„Wszyscy profesorowie smyczkowcy, skrzypkowie, altowioliści, wiolonczeliści, kontrabasiści, stworzą kameralną orkiestrę. Stąd nazwaliśmy to Parnas Smyczkowy, bo to są nasi mistrzowie smyczkowcy, którzy zasiądą na estradzie i jako orkiestra kameralna naprawdę wykonają świetny program” - wyjaśniła.

Na finał obchodów 100-lecia, 16 października 2020 roku, zaplanowano wykonanie symfonii „Hymn do Słońca” J. Stalmierskeigo i „Sinfonia Concertante” na małe przyrządy dźwiękowe. „To jest fantastyczna kompozycja wykonywana w ramach Warszawskiej Jesieni. Będzie po prostu bardzo ciekawie, bardzo współcześnie, bo to będzie pokazywanie, jak ta uczelnia się odmłodziła, jak się zmieniła” – zakończyła Lorkowska.

Dodała, że poznańska Akademia Muzyczna w swoim jubileuszowym roku wzbogaci się o szereg nowych instrumentów kupionych za ponad osiem milionów złotych. Wśród nich są fortepiany klasy koncertowej, klawesyny i barokowe organy. (PAP)

Autor: Szymon Kiepel

szk/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL