Europa i świat po 1989 roku

16.01.2020

Szef MSZ o pozytywnych zmianach w polskiej oświacie na Litwie

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz. Fot. PAP/P. Nowak Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz. Fot. PAP/P. Nowak

Istnieją problemy w polskiej oświacie na Litwie, ale są też pozytywne zmiany – ocenił w czwartek minister spraw zagranicznych Polski Jacek Czaputowicz po wizycie w polskim Gimnazjum im. Jana Pawła II w Wilnie.

„Jesteśmy świadomi problemów, natomiast zostałem zapewniony podczas spotkania w tej szkole, że są też pozytywne zmiany, na przykład możliwość korzystania z podręczników wydanych w Polsce” – wskazał szef polskiej dyplomacji. „Chcielibyśmy, żeby szkolnictwo polskie było bardziej popierane przez władze i (…) dyskutujemy na ten temat z władzami Litwy” - dodał.

W jego ocenie strona polska nie jest natomiast usatysfakcjonowana postępami w rozstrzyganiu problemu pisowni nazwisk polskich w litewskich dokumentach. „Ten problem nie jest rozwiązany” – przypomniał.

W czwartek Czaputowicz przybył na Litwę w dwudniową wizytą roboczą. Spotkanie w polskiej szkole poprzedziły rozmowy z szefem MSZ Litwy Linasem Linkevicziusem oraz z premierem Sauliusem Skvernelisem i przewodniczącym Sejmu Viktorasem Pranckietisem.

„To były bardzo dobre rozmowy. Potwierdziły wspólnotę interesów Polski i Litwy” - powiedział Czaputowicz.

Szef MSZ wskazał, że oba kraje mają „te same interesy, jeżeli chodzi o kwestie bezpieczeństwa, podobną politykę w ramach UE”. Poinformował, że wkrótce w Kownie spotkają się premierzy Polski i Litwy i omówią kwestie gospodarcze.

W ocenie polskiego ministra w kontaktach z Litwą pojawił się „nowy element” w postaci agresywnej retoryki prezydenta Rosji Władimira Putina.

„Tutaj spotkałem się z bardzo silnymi wyrazami solidarności ze strony premiera, przewodniczącego Sejmu i MSZ” - powiedział minister. Zaznaczył, że „to też dotyczy najnowszej historii litewskiej”.

Czaputowicz przebywa na Litwie w związku z organizowanym przez MSZ tego kraju 14. nieformalnym spotkaniem Snow Meeting z udziałem ekspertów ds. bezpieczeństwa narodowego krajów europejskich i struktur NATO. Spotkanie rozpoczęło się w czwartek wieczorem i zakończy się w piątek.

„Chcemy, żeby tu był słyszany głos Polski i stąd mój udział w Snow Meetingu” – powiedział minister. Podkreślił, że „jest to ważne spotkanie”, podczas którego „będziemy dyskutować na temat zagrożenia stwarzanego przez Rosję, jeśli chodzi o rozmieszczenie rakiet średniego zasięgu”.

W ocenie Czaputowicza zagrożeniem jest też rosyjska propaganda. Przypomniał, że należy mieć w tej kwestii „wspólne stanowisko nie tylko między naszymi państwami, ale też szerzej, mam na myśli Unię Europejską, NATO”. „Na pewno będziemy podnosili ten temat” – powiedział szef polskiej dyplomacji.

W trakcie wizyty Czaputowicz złożył już wieńce na grobach ofiar sowieckiej agresji z 13 stycznia 1991 roku i na grobach polskich żołnierzy z wojny polsko-bolszewickiej na wileńskim Cmentarzu Antokolskim. W piątek złoży wieniec na Cmentarzu Rossa w mauzoleum marszałka Józefa Piłsudskiego i odda hołd powstańcom styczniowym spoczywającym w głównej cmentarnej kaplicy.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ akl/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL