Kultura i sztuka - II wojna światowa

29.06.2019

Do galerii we Florencji wraca obraz zrabowany przez Niemców podczas II wojny

Do galerii sztuki w Palazzo Pitti we Florencji wraca obraz zrabowany przez nazistów podczas wojny – ogłosiły w sobotę MSZ Włoch i Niemiec. Na ceremonii zwrotu „Wazonu z kwiatami” holenderskiego malarza Jana van Huysuma będą szefowie dyplomacji obu krajów.

Nie podano jeszcze daty uroczystości z udziałem ministrów Enzo Moavero Milanesiego i Heiko Maasa.

O zwrot dzieła artysty z przełomu XVII i XVIII wieku zabiegał od stycznia dyrektor florenckiej Galerii Uffizi, Niemiec Eike Schmidt. Kieruje on także Galerią Pitti.

Obraz zrabowany w czasie II wojny światowej przez cały czas był w Niemczech.

W wydanej nocie MSZ w Rzymie ogłosiło, że praca powraca po 75 latach do Florencji dzięki współpracy resortów obu krajów.

„Jestem bardzo szczęśliwy z tego rezultatu, osiągniętego w rekordowo krótkim czasie” - oświadczył Schmidt.

„Batalia była ciężka, dzisiaj mamy wielkie zwycięstwo dla całych Włoch” - dodał.

Wcześniej, by symbolicznie podkreślić prowadzone przez siebie zabiegi, na ścianie w Palazzo Pitti, w miejscu, gdzie do 1944 roku wisiał obraz, zawiesił jego fotografię z napisem po włosku, niemiecku i angielsku: „Ukradziony”.

Jan Huysum (1682-1749) z rodziny holenderskich malarzy zasłynął z asymetrycznych bukietów mieszanych dorodnych kwiatów w różnym stadium rozkwitu, w aranżacjach jednocześnie eleganckich i spontanicznych. (PAP)

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ klm/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL