Kultura i sztuka po 1989 roku

09.10.2019

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Improwizowanej Ad Libitum od czwartku w Warszawie

Źródło: Ad-libitum.pl Źródło: Ad-libitum.pl

Podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Improwizowanej Ad Libitum w CSW w Warszawie wystąpią m.in. Musica Elettronica Viva i Electro-Acoustic Ensemble. Festiwal potrwa od czwartku do soboty.

Tematem przewodnim 14. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Improwizowanej Ad Libitum jest improwizacja z użyciem instrumentów elektronicznych i generatorów takich dźwięków oraz ich interakcja z instrumentami akustycznymi.

Podczas festiwalu wystąpią zespoły Musica Elettronica Viva oraz Electro-Acoustic Ensemble, oba po raz pierwszy w Polsce.

Musica Elettronica Viva powstał ponad pół wieku temu w Rzymie. Założyło go trzech amerykańskich muzyków zafascynowanych dokonaniami awangardowych kompozytorów Karlheinza Stockhausena i Johna Cage’a: Frederic Rzewski, Alvin Curran i Richard Teitelbaum. Już w latach 60. w swojej muzyce improwizowanej używali syntezatorów. W piątek w Warszawie będą tworzyć improwizacje za pomocą instrumentów elektronicznych, ale też syntezatorów analogowych i fortepianu.

Electro-Acoustic Ensemble wystąpią w sobotę. W Warszawie zespół, który powstał ponad ćwierć wieku temu, zaprezentuje się w dziesięcioosobowym składzie z saksofonistą Evanem Parkerem na czele.

W ramach Ad Libitum w CSW odbędą się również koncerty perkusisty Lucasa Niggliego, wokalisty Andreasa Schaerera, duetu Krzysztof Knittel i Marek Chołoniewski z gościnnym udziałem pianistki Joanny Dudy oraz niemieckiego klawiszowca, rezydenta festiwalu Thomasa Lehna.

W piątek Lehn wystąpi w towarzystwie skrzypaczki Tiziany Bertoncini, a w czwartek ze specjalnym zespołem festiwalowym złożonym z polskich muzyków, m.in. Wojciecha Jachny (trąbka), Żanety Rydzewskiej (klarnet, elektronika), Teoniki Rożynek (syntezatory) i Aleksandry Kacy (fortepian, elektronika).

Wszystkie koncerty odbędą się w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Organizatorem festiwalu jest Fundacja Polskiej Rady Muzycznej.

W poprzednich latach festiwal Ad Libitum gościł m.in. takich artystów, jak Tomasz Stańko, Anthony Braxton i Mirosław Bałka oraz zespoły Kwartludium i London Jazz Composers’ Orchestra. (PAP)

wbp/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL