Epoka nowożytna

09.01.2020

We Włoszech ogromne zainteresowanie wystawą Rafaela dwa miesiące przed jej otwarciem

Rekordową liczbę 10 tys. biletów na wystawę dzieł Rafaela w Rzymie zarezerwowano w ciągu dwóch pierwszych dni ich przedsprzedaży. Największa w historii ekspozycja jego obrazów we Włoszech zostanie otwarta 5 marca.

O ogromnym zainteresowaniu biletami poinformował w czwartek organizator prezentacji w salach wystawowych na Kwirynale (Le Scuderie del Quirinale). Jak podkreślono, zgłoszenia napływają z wielu krajów, od Korei po Japonię i USA.

Na wystawie będzie można obejrzeć 200 prac Rafaela przywiezionych z całego świata; 50 z nich przekaże Galeria Uffizi we Florencji.

To wielkie przedsięwzięcie, zapowiadane jako jedno z najważniejszych tegorocznych wydarzeń kulturalnych we Włoszech, towarzyszyć będzie obchodom 500. rocznicy śmierci artysty. Zmarł on 6 kwietnia 1520 roku w Rzymie; pochowany jest w Panteonie.

Do rocznicy tej nawiązał w czwartek papież Franciszek w swym przemówieniu do korpusu dyplomatycznego, akredytowanego przy Stolicy Apostolskiej.

"Rafaelowi zawdzięczamy ogromne dziedzictwo bezcennego piękna. Podobnie jak geniusz artysty potrafi harmonijnie komponować materiały wyjściowe, różne kolory i dźwięki, czyniąc je częścią jednego arcydzieła, tak dyplomacja jest powołana do zharmonizowania właściwości różnych narodów i państw, aby zbudować świat sprawiedliwości i pokoju, który jest pięknym obrazem, jaki chcielibyśmy podziwiać" - mówił papież ambasadorom podczas spotkania w Watykanie.

"Rafael był ważnym synem epoki renesansu, która ubogaciła całą ludzkość. Epoki niewolnej od trudności, ale ożywianej ufnością i nadzieją. Za pośrednictwem tego wybitnego artysty pragnę przekazać moje najgorętsze życzenia narodowi włoskiemu, któremu życzę odkrycia tego ducha otwartości na przyszłość, jaki charakteryzował renesans i który uczynił ten półwysep tak pięknym i bogatym w sztukę, historię i kulturę" - dodał Franciszek.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ akl/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL