Ochrona dziedzictwa
kultury polskiej za granicą

16.10.2019

Wystawa odrestaurowanych obrazów polskich malarzy w Chicago

Stanisłąw Grabowski, Pejzaż z Prowansji Stanisłąw Grabowski, Pejzaż z Prowansji

Odnowione obrazy m.in. Olgi Boznańskiej, Jana Styki, Tadeusza Cieślewskiego, Andrzeja Pronaszki są eksponowane na wystawie w Muzeum Polskim w Ameryce w Chicago.

Instytut POLONIKA przeprowadził renowację 30 obrazów polskich twórców. Dzieła, znajdujące się w zbiorach Muzeum Polskim w Ameryce w Chicago, zostały zaprezentowane na wystawie  „Polish Imagination – The World of Tomorrow. Polish Pavilion at the 1939-1940 New York World’s Fair” w Chicago.  Ekspozycja została zorganizowana w ramach obchodów 80-lecia Wystawy Światowej, która odbyła się w 1939 r. w Nowym Jorku. 

„Obrazy te zajmują szczególne miejsce w na kartach polskiej historii i kultury – mówi Dorota Janiszewska-Jakubiak, dyrektor Instytutu POLONIKA. – Były one pokazywane na Wystawie Światowej w Nowym Jorku w 1939 r. w polskim pawilonie składającym się wówczas aż z 12 sal!  W ramach przygotowań do obchodów 80. rocznicy wystawy udało nam się sfinansować konserwację 30 obrazów, które publiczność może podziwiać w trakcie specjalnie zorganizowanej wystawy czasowej”.
 
Jak poinformowała PAP dyr. Janiszewska-Jakubiak, projekt konserwacji obrazów Instytut POLONIKA rozpoczął w 2018 roku we współpracy z Muzeum Polskim w Ameryce w Chicago. Prace  przeprowadzone przez konserwatorów z  firmy Parma Conservations obejmowały szereg działań przywracających obrazom ich dawny blask, m.in. oczyszczenie lica obrazów z kurzu i pożółkłego werniksu, uzupełnienie ubytków warstwy malarskiej, naciągnięcie na nowe krosna, naprawę konstrukcji ram, ponowne oprawienie i zabezpieczenie przed zniszczeniami w przyszłości. 

Wśród odnowionych obrazów są dzieła Olgi Boznańskiej, Stanleya Appenzellera, Jana Styki, Stanisława Borysowskiego, Leonarda Pękalskiego, Czesława Rzepińskiego, Michaliny Krzyżanowskiej, Tadeusza Cieślewskiego, Leona Dołżyckiego, Andrzeja Pronaszki, Zygmunta Radnickiego, Stanisława Grabowskiego i Ireny Pokrzywnickiej. Konserwacji została poddana również drewniana polichromowana płaskorzeźba „Pejzaż miasta” nieznanego autora.

Więcej informacji na temat bieżącej działalności Instytutu można znaleźć na stronie internetowej www.polonika.pl. (PAP)

abe/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL