Inne

10.01.2020

Klejnoty z obrabowanego skarbca w Dreźnie do kupienia za 9 mln euro

Izraelska firma CGI zajmująca się bezpieczeństwem dostała propozycję zakupienia za 9 mln euro dwóch przedmiotów zrabowanych w listopadzie ze skarbca Augusta Mocnego w Dreźnie. Chodzi o wysadzany brylantami Order Orła Białego i 49-karatowy Drezdeński Biały Diament.

Szef izraelskiego przedsiębiorstwa Zwika Nawe poinformował, że propozycję transakcji otrzymał mailem. Domniemani rabusie domagają się za oba przedmioty 9 mln euro i odradzają podejmowanie prób namierzenia nadawców wiadomości. Kwota miałaby zostać zapłacona w internetowej walucie bitcoin. 

CGI natychmiast zawiadomiła prokuraturę. Firmie tej powierzono sprawdzenie zabezpieczeń muzealnego skarbca Augusta Mocnego w Dreźnie, znanego jako Gruenes Gewoelbe (Zielona Powała), po tym jak został on obrabowany 25 listopada ub. roku.

Kilku sprawców weszło wówczas do środka przez narożne okno i wyniosło ze skarbca kosztowności, diamenty i kamienie szlachetne. Nie ruszono natomiast przedmiotów o większych rozmiarach, takich jak malowidła i wazy.

Gruenes Gewoelbe, gdzie w trzeciej dekadzie XVIII wieku umieścił swój prywatny skarbiec ówczesny elektor saski i król Polski August II Mocny, znajduje się w kompleksie rokokowej pałacowej rezydencji Residenzschloss. Jej częścią jest także Zwinger (Zwierzyniec), mieszczący jedną z najcenniejszych europejskich kolekcji malarstwa - Galerię Starych Mistrzów.

Z Berlina Artur Ciechanowicz (PAP)

asc/ akl/ 
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL