Polska po 1989 roku

09.01.2020

Prof. Andrzej Gołaś i Józef Lassota Małopolaninami Roku 2019

Byli prezydenci Krakowa prof. Andrzej Gołaś i Józef Lassota zostali laureatami tytułu Małopolanina Roku 2019, który przyznaje Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski (SGiPM).

Laureatów ogłosił w czwartek przewodniczący Stowarzyszenia Kazimierz Barczyk, podczas XXIX Noworocznego Spotkania Opłatkowego Samorządów Małopolski i Polski w Krakowie. Uroczyste wręczenie dyplomów odbędzie się w marcu.

Kazimierz Barczyk przypomniał, że w tym roku przypada 30. rocznica odrodzenia samorządu gminnego, a samorządowcy wybrani w maju 1990 r. byli pionierami zmian.

"Jako samorządowcy szczycimy się, że instytucja samorządu terytorialnego w Polsce jest uznawana za wzór przemian demokratycznych na skalę europejską i jeden z największych sukcesów w reformowaniu państwa po 1989 r. Jako samorządowcy szczycimy się też, że nasze miasta i wioski bezdyskusyjnie wypiękniały" – powiedział Barczyk.

Dodał, że wyzwaniem dla władz lokalnych jest poprawa jakości życia i zdrowia mieszkańców, poprawa infrastruktury drogowej i kolejowej oraz walka ze smogiem we wszystkich gminach. Zapowiedział, że w maju w Krakowie odbędzie się uroczystość, podczas której wyróżnieni zostaną najlepsi samorządowcy ostatniego 30-lecia.

Obecny na spotkaniu Andrzej Gołaś podziękował za przyznanie tytułu. "Jestem wzruszony i dumny" – mówił. Życzył samorządowcom, aby "to, co zdaje się niemożliwe, stawało się możliwe" w życiu osobistym i zawodowym.

Józef Lassota urodził się w 1943 r. Jest absolwentem Politechniki Krakowskiej. Od 1980 r. działał w strukturach NSZZ "Solidarność", w stanie wojennym został internowany, a następnie aresztowany – przez kilka miesięcy przebywał w więzieniu. W 1990 r. był dyrektorem Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, potem został wicewojewodą, a w latach 1992-1998 był prezydentem Krakowa. Był także radnym miasta i województwa oraz posłem.

Prof. Andrzej Gołaś urodził się w 1946 r. Ukończył AGH. Jest wykładowcą tej uczelni, a w latach 1996-1999 był jej prorektorem. Był współzałożycielem "S" na AGH. W 1998 r. został prezydentem Krakowa. W latach 2005-2007 był senatorem.

Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski mówił podczas czwartkowego spotkania, że w 2020 r. przypada 100-lecie urodzin Karola Wojtyły – Jana Pawła II.

"17 maja sprawowana będzie przez Ojca Świętego Franciszka na placu św. Piotra msza dziękczynna za tego wielkiego papieża, dla nas najwybitniejszego w całych dziejach rodaka" – powiedział metropolita krakowski. Zachęcał samorządowców do osobistego udziału w tej uroczystości, która będzie kulminacją narodowej pielgrzymki.

Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski (SGiPM) nadaje tytuł Małopolanina Roku od 1995 r. Otrzymali go m.in. Wisława Szymborska, kard. Franciszek Macharski, Stanisław Lem, Sławomir Mrożek, kard. Stanisław Dziwisz, Andrzej Wajda, Czesław Miłosz, Michał Heller, Adam Małysz, metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski i metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś, a przed rokiem prezydent Krakowa Jacek Majchrowski i tenisistka Agnieszka Radwańska. Tytuł honorowego Małopolanina przyznano Janowi Pawłowi II.(PAP)

Autor: Małgorzata Wosion-Czoba

wos/ joz/

 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL