Inne

11.01.2020

Tegoroczny karnawał w Wenecji: zabawa, miłość, szaleństwo

Karnawał w Wenecji. Fot. PAP/EPA Karnawał w Wenecji. Fot. PAP/EPA

Zabawa, miłość, szaleństwo – to tematy tegorocznego karnawału w Wenecji, który odbędzie się od 8 do 25 lutego. W przedstawionym programie największej takiej imprezy w Europie jest ponad 150 wydarzeń; będą wśród nich bale, koncerty, spektakle, pokazy.

Wystąpi około 300 artystów, odbędzie się 50 imprez dla dzieci.

Jak co roku oczekiwane są dziesiątki tysięcy ludzi z całego świata, którzy zobaczą Wenecję trzy miesiące po rekordowej powodzi. Miasto szybko wróciło do normalnego życia i czeka na turystów, których liczba w ostatnich tygodniach znacznie spadła z powodu tzw. wysokiej wody.

Najważniejszy wenecki plac - świętego Marka - będzie, począwszy od 15 lutego, miejscem spotkań, widowisk i pokazów przez 10 dni. Dzień wcześniej w karnawałowej atmosferze odbędą się tam huczne obchody walentynek. Jaki będzie przebieg święta zakochanych - nie ujawniono. To będzie wielka niespodzianka i prawdziwa nowość - ogłosiły władze miejskie.

Hasło karnawału brzmi: “Życie jest szaloną zabawą, w której serce ma zawsze rację”. Jak wyjaśnił burmistrz Luigi Brugnaro, nawiązuje ono także do słów Erazma z Rotterdamu: „Całe życie ludzkie czymże jest innym jak nie jakąś komedią, w której każdy występuje w innej masce?”.

Dyrektor artystyczny karnawału Massimo Checchetto powiedział, że cała impreza poświęcona będzie miłości, której towarzyszyć będzie radość zabawy i „odrobina szaleństwa”.

Na sobotę 8 lutego, dzień inauguracji, zapowiedziano tradycyjny spektakl na wodzie, czyli pokaz tańców, światła i dźwięku na łodziach na kanale w dzielnicy Cannaregio.

W niedzielę 16 lutego odbędzie się kulminacyjne wydarzenie; Lot Anioła z dzwonnicy świętego Marka, czyli spektakularny zjazd młodej wenecjanki na linach na plac przed bazyliką.

“Wenecja znów błyszczy”- zapewnił burmistrz Brugnaro. Zachęcił turystów, by przyjechali na dłużej, a nie „wpadali” tylko na chwilę.

Podczas prezentacji bogatego programu wydarzeń władze miejskie wystosowały specjalny apel do świata podkreślając: "Wenecja podniosła się po wysokiej wodzie i gotowa jest przyjąć każdego gościa".

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

sw/ jo/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL