Kultura i sztuka po 1989 roku

10.01.2020

Francuska prasa o wystawie polskiego malarstwa: piękny hołd oddany Polsce

Francuski dziennik „L’Observateur” nazywa wystawę malarstwa „Polska 1840-1918. Zobrazować ducha narodu” w muzeum Louvre - Lens „pięknym hołdem oddanym Polsce”. Czynną do 20 stycznia ekspozycję zorganizowano w rocznicę podpisania w 1919 r. umowy między Francją a Polską o przyjmowaniu imigrantów.

Dziennik pisze, że jest to pierwsza wystawa w historii filii muzeum Louvre w Lens, na północy Francji mówiąca o życiu mieszkańców górniczego regionu, która pokazuje „polską kulturę poprzez unikalną retrospektywę malarstwa polskiego z XIX i początku XX wieku”.

„Louvre-Lens składa niespotykany hołd polskiej kulturze” – pisze „L’Observateur”, podkreślając, że wystawa odbywa się w ramach obchodów setnej rocznicy podpisania w 1919 r. umowy między Francją a Polską o przyjmowaniu imigrantów. „To był historyczny akt, który ułatwił przybycie bardzo wielu polskich robotników po pierwszej wojnie światowej. Zagłębie górnicze Nord-i-Pas de Calais przyjęło w ciągu zaledwie kilku lat prawie 300 tys. Polaków. Polacy nadal są ważną wspólnotą tworzącą tożsamość tego regionu” – podkreśla francuski dziennik. „Poprzez portrety i sceny z życia codziennego chłopów odkrywamy nieznaną Polskę” – pisze „L’Observateur”.

„Dzięki współpracy z Muzeum Narodowym w Warszawie wystawa przypomina ten wyjątkowy moment w polskiej historii, w którym artyści pomogli zachować tożsamość narodową” – mówi dyrektor muzeum Louvre-Lens Marie Lavandier, cytowana przez „L’Observateur”.

Tuż po otwarciu ekspozycji, 25 września, entuzjastyczną recenzję opublikował tygodnik „Le Point” pisząc o tworzeniu „mitu o męczeńskiej Polsce, zagubionej i uwielbianej (…) która w latach 1795 do 1918 r została wymazana z mapy Europy”, ale w której artyści „w bardzo oryginalnych interpretacjach głównych nurtów sztuki europejskiej” wyrażali „duszę narodu”.

Dziennik „L’Observateur” pisze, że wystawa pokazuje „Polskę, malującą duszę narodu, pomimo rozbiorów”, podkreślając wielkie historyczne chwile naszego kraju, który „był prawdziwą mozaiką społeczności. Żydów, chłopów, robotników, szlachty i artystów”. W podobnym tonie informację o wystawie tuż przed jej otwarciem przygotowała telewizja France Info oraz dziennik „Le Figaro”.Tygodnik „Le Point” barwnie opisywał wystawę, jako tę, gdzie „krzyki powstańców i melodie taneczne odbijają się echem w salach Louvre-Lens, gdzie królują arcydzieła polskiego malarstwa”.

„Polska 1840-1918. Zobrazować ducha narodu” to obszerna wystawa polskiego malarstwa ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie i kilku innych kolekcji polskich – Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Okręgowego w Toruniu, Zamku Królewskiego w Warszawie, Zamku Królewskiego na Wawelu, Fundacji im. Raczyńskich przy Muzeum Narodowym w Poznaniu i zbiorów prywatnych. To największe przedsięwzięcie muzealnicze opowiadające o sztuce polskiej zrealizowane kiedykolwiek we Francji; obejmuje około 130 dzieł, w tym obrazy Jacka Malczewskiego, Józefa Chełmońskiego, Jana Matejki, Artura Grottgera, Józefa Brandta, Aleksandra i Maksymiliana Gierymskich, Józefa Mehoffera, Olgi Boznańskiej, Wojciecha Weissa czy Anny Bilińskiej. Wiele z tych dzieł rzadko opuszczało Polskę.

Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem prezydentów Polski i Francji, Andrzeja Dudy i Emmanuela Macrona.

Wystawa polskiego malarstwa w filii muzeum Louvre w Lens będzie otwarta do 20 stycznia. (PAP)

Z Paryża Katarzyna Stańko

ksta/aszw/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL