Kultura i sztuka po 1989 roku

16.01.2020

Muzeum Narodowe we Wrocławiu przedstawiło plany wystawiennicze na 2020 r.

Jan Lebenstein. Fot. PAP/C. Słomiński Jan Lebenstein. Fot. PAP/C. Słomiński

Wystawa wyrobów secesyjnych z metali, prezentacja fragmentów „Panoramy Siedmiogrodzkiej”, a także ekspozycja twórczości m.in. Marka Oberlaendera i Jana Lebensteina to niektóre z planów wystawienniczych Muzeum Narodowego we Wrocławiu w 2020 r.

We czwartek podczas konferencji prasowej podsumowano miniony rok i zaprezentowano część planów wystawienniczych na 2020 r. Dyrektor Muzeum Narodowego dr hab. Piotr Oszczanowski podkreślił, że miniony rok był okresem „dynamicznego rozwoju Muzeum Narodowego oraz jego oddziałów”. „W minionym roku Muzeum Narodowe we Wrocławiu odwiedziło 600 tys. osób, to rekord w porównaniu do ubiegłego roku, ale też do roku 2016, kiedy to Wrocław pełnił rolę Europejskiej Stolicy Kultury” - powiedział Oszczanowski.

Jedną z pierwszych tegorocznych nowości wystawienniczych we wrocławskim muzeum będzie prezentacja secesyjnych wyrobów ze srebra, cyny i innych metali zaprojektowanych przez takich artystów jak: Hugo Leven, Theo Blum, Friedrich Adler czy Ernest Sanglan. Ekspozycję będzie można zwiedzać od 18 lutego w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Z kolei 24 marca zostanie otwarta wystawa czasowa prezentująca chińską porcelanę z manufaktury Mistrza Jiang – jednego z najbardziej znanych ceramików z Longquan.

CZYTAJ TAKŻE

W maju zaś prezentowane będą w Muzeum Narodowym we Wrocławiu fragmenty „Panoramy Siedmiogrodzkiej”, która przedstawia bitwę pod Sybinem w 1849 r. Monumentalne dzieło Jana Styki i jego węgierskich współpracowników powstało w latach 1897-1898.

W październiku odwiedzający wrocławskie muzeum będą mogli zapoznać się z pracami dwóch polskich artystów Marka Oberlaendera (1922–1978) i Jana Lebensteina (1930–1999). „To dzieła oscylujące wokół zagadnienia obrazowania postaci ludzkiej po doświadczeniach II wojny światowej i Zagłady, kiedy tradycyjny sposób przedstawienia okazał się niestosowny, niemoralny i niemożliwy” - podkreślają twórcy ekspozycji.

W kolei w Pawilonie Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej (to oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu ) w tym roku będzie można obejrzeć m.in. wystawę dzieł Ewy Kuryluk. Ma to być pierwszy w Polsce tak obszerny wybór instalacji realizowanych przez artystkę w latach 80. i 90. XX w. w Ameryce. Ta wystawa zostanie otwarta w czerwcu.(PAP)

autor: Piotr Doczekalski

pdo/ dki/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL