Kultura i sztuka po 1989 roku

09.01.2020

Wystawa dokumentów związanych z Moniuszką – w Bibliotece Jagiellońskiej

Wystawę dokumentów związanych ze Stanisławem Moniuszką otworzyła we czwartek Biblioteka Jagiellońska w Krakowie. Na ekspozycji – jak zapewniają jej twórcy - są najcenniejsze i najciekawsze prace drukowane i rękopiśmienne.

Wystawa „Stanisław Moniuszko. Krakowskie i wileńskie reminiscencje” wieńczy obchody 200. urodzin wybitnego polskiego kompozytora, organizowane przez Bibliotekę Kraków.

Jak powiedziała PAP kurator wystawy Maria Porębska, na ekspozycji są najcenniejsze i najciekawsze dokumenty drukowane i rękopiśmienne związane z osobą Stanisława Moniuszki, kompozytora, dyrygenta i pedagoga. Zwiedzający mogą zapoznać się także z recepcją jego twórczości w życiu kulturalnym dzisiejszego Wilna – prezentacja powstała we współpracy z Biblioteką Centralną Miasta Wilna.

Na wystawie, obok książek i zeszytów naukowych poświęconych osobie kompozytora, za pomocą prezentacji multimedialnych wyeksponowane zostały m.in. poważne prace badawcze o profilach muzykologicznym, historycznym, też artykuły popularne, zaczerpnięte z codziennej litewskiej prasy, w których zamieszczono relacje z moniuszkowskich uroczystości i innych bieżących wydarzeń z nim związanych – wyjaśniła kurator.

Kurator zwróciła uwagę na fundamentalną pracę o życiu i twórczości Stanisława Moniuszki autorstwa Witolda Rudzińskiego. „Praca ta w sposób symboliczny stanowi duchowy pomost pomiędzy ojczystą refleksją naukową, a dzisiejszym życiem kulturalnym rodzinnego miasta Stanisława Moniuszki” – oceniła kurator.

Z 237 odnotowanych przez bibliografie pierwodruków utworów Stanisława Moniuszki, w zbiorach Biblioteki Jagiellońskiej znalazło się przeszło 60, w tym kilka woluminów, które obecnie są jedynymi istniejącymi egzemplarzami.

„Wartość historyczno-muzyczna nie jest jedynym walorem prezentowanych dokumentów, ponieważ stanowią one również cenny zabytek sztuki drukarskiej i szerzej pojętego edytorstwa muzycznego” – oceniła kurator i wyjaśniła, że pierwodruki utworów Moniuszki pozwalają poznać tajniki XIX-wiecznego rzemiosła: techniki litograficzne, estetykę druku muzycznego, gatunki papieru, szatę graficzną, liternictwo.

„Ciekawym wątkiem wydaje się również splot losów Stanisława Moniuszki i wydających jego kompozycje księgarń nakładowych. Wydawnictwa Bote & Bock czy warszawskie firmy Rudolfa Friedleina oraz Gebethnera i Wolffa budowały swoją pozycję w ścisłym sprzężeniu z karierą kompozytorską Stanisława Moniuszki, dzieląc zarówno jego niepowodzenia, jak i rozwijając się, dzięki sukcesom publikowanego autora” – opisywała Porębska.

Wystawa „Stanisław Moniuszko. Krakowskie i wileńskie reminiscencje” czynna będzie do 7 lutego.(PAP)

autor: Beata Kołodziej

bko/ dki/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL